rola ojca przy porodzie

Poród rodzinny

Termin porodu coraz bliżej dlatego chciałam poruszyć temat związany z porodem rodzinnym. Tak naprawdę to nie jest tak, że tylko tata czy partner może uczestniczyć w porodzie ze swoją partnerką. Może to być siostra, mama czy nawet przyjaciółka - tak naprawdę każda osoba, którą wybierze przyszła mama. Przyjście na świat nowego członka rodziny to bardzo duże przeżycie dla każdego i niema znaczenia czy to będzie pierwsze dziecko czy kolejne. Dlatego na poród rodzinny decyduje się coraz więcej par, aby razem przeżywać te wyjątkowe chwile. Pamiętajmy jednak, że decyzja o wspólnym porodzie powinna być poprzedzona szczerą rozmową i zakończona obopólna zgodą.

 

Jeśli podjęliście decyzje o porodzie rodzinnym to warto się do niego przygotować. Można to zrobić na wiele sposobów:

  • Uczestnictwo w szkole rodzenia,
  • Rozmowa z lekarzem / położną,
  • Czytanie literatury o tematyce porodu.

Pokrótce poród dzielimy na 4 okresy:

  • Pierwszy okres porodu jest to okres rozwierania i trwa on najdłużej. W tym okresie musicie uzbroić się w dużą dawkę cierpliwości ponieważ czekamy na pełne rozwarcie szyjki macicy macicy.
  • Drugi okres porodu zaczyna się od pełnego rozwarcia aż do (10 cm). Okres ten jest też bolesny, a to za sprawą skurczy.
  • momentu urodzenia dziecka. Może trwać do 2 godzin.
  • W trzecim okresie rodzi się łożysko, przez które Wasze dziecko otrzymywało substancje odżywcze i oddawało to czego już nie potrzebował.
  • Czwarty to okres obserwacji, opieki nad pacjentką. Trwa 2 godziny, może też się wydłużyć.

Będąc przy porodzie Ty również możesz mieć wpływ na łagodzenie bólu w pierwszym okresie porodu. Masując odcinek lędźwiowy, oddychając z partnerką czy nawet umilając czas rozmową. Jednak trzeba mieć na uwadze, że czasami kobiety nie lubią być dotykane i nie są w tym czasie rozmowne. Jedynie szukają pomocy w uśmierzeniu bólu poprzez zmianę pozycji lub skorzystania z innych metod łagodzenia bólu. Może stać się też tak, że partnerka będzie wręcz oczekiwać Twojej pomocy. W tym szczególnym czasie musisz wiedzieć, że jesteś dla niej wsparciem i dajesz jej poczucie bezpieczeństwa. Zachowania kobiet w czasie porodu są różne, jedne są opanowane, spokojne, a inne za to pobudzone głośne. Mogą mówić rożne rzeczy, a słowa te mogą zranić, pamiętaj, że mówi to pod wpływem chwili, emocji, bólu oraz zmęczenia .Wykaż wtedy dla niej zrozumienie.

Na koniec mojego wpisu chcę Ci powiedzieć, że z sali porodowej możesz w każdej chwili wyjść jeśli poczujesz, że nie czujesz się na siłach lub po prostu chcesz złapać oddech. Jeśli chcesz z nią być ale nie wiesz czy dasz radę wytrzymać cały poród, powiedz o tym swojej partnerce wcześniej.

Poród, Poród rodzinny, Tata na porodówce, Pomoc przy porodzie, Ojciec, Szkoła rodzenia

© Mama i Dziecko pod Parasolem. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Stworzone z ❤ przez e-Łysogóry.