Baza wiedzy matki i dziecka


Najczęścej zadawane pytania


Oto kilka wybranych zagadnień o jakie najczęściej mnie pytacie. Każde dziecko i jego mamę należy traktować indywidualnie lecz jest kilka porad i odpowiedzi, które zawsze znajda odzwierciedlenie w waszym życiu .

Będąc w zaawansowanej ciąży zapinanie pasów w samochodzie jest konieczne?
Tak, nie ma dowodów na to, że pasy bezpieczeństwa zwiększają ryzyko urazów u dziecka. Dziecko jest przez nas chronione będąc w elastycznej macicy wypełnionej wodami płodowymi. Pas biodrowy powinien przebiegać poniżej brzucha- jak najniżej na biodrach . Pas ramienny powinien być ułożony w poprzek ramienia, pomiędzy piersiami i wzdłuż boku.
Co zrobić, aby dziecku się odbiło po jedzeniu?

Należy unieść dziecko do pozycji pionowej, oprzeć sobie na ramieniu i delikatnie po klepać. Warto przed położyć na ramieniu pieluszkę tetrową w razie gdyby dziecku się ulało to Cię nie pobrudzi. Kiedy będziemy chcieli już odłożyć dziecko do łóżeczka, pamiętajmy by ułożyć je na boku. Jeśli chcesz mieć pewność, że jego pozycja jest stabilna za pleckami dziecka połóż zwinięty kocyk. Materacyk dziecka powinien być pochylony pod kontem około 15 stopni-główka wyżej niż nóżki. Ponieważ w przypadku, gdy dziecku by się ulało to nie zakrztusi się.

Częste wizyty w toalecie dlaczego tak się dzieje?

Dzieje się tak ponieważ dziecko rośnie, a wraz z nim macica która naciska na twój pęcherz moczowy. Dlatego szybciej odczuwasz potrzebę oddawania moczu.

Czy współżycie w czasie ciąży może zaszkodzić dziecku?

Jest to często zadawane pytanie. Strach przed uprawianiem seksu w czasie ciąży jest nieuzasadniony. Kiedy ciąża przebiega prawidłowo stosunek nie niesie żadnego zagrożenia dla dziecka czy też mamy.

Czy w czasie ciąży można chodzić do stomatologa i leczyć zęby?
Tak, ponieważ związane z ciążą zmiany w organizmie źle wpływają na stan zębów, a co za tym idzie zaniedbane ubytki mogą być źródłem infekcji, która może zaszkodzić również dziecku. Jeśli jesteśmy na etapie planowania ciąży najlepiej zawczasu wyleczyć wszystkie zęby.
Czy będąc w ciąży można chodzić na basen?
Jeśli przebieg ciąży jest fizjologiczny to niema przeciwwskazań, aby rezygnować z wizyt na basenie. Przebywanie w wodzie ma dobroczynne działanie na nasz kręgosłup- działa rozluźniająco, relaksacyjnie na mięśnie oraz poprawia nasze samopoczucie. Pamiętajmy jednak o tym aby sprawdzić warunki panujące na basenie ,aby uniknąć infekcji miejsc intymnych.
Dlaczego po porodzie stosunek jest mniej przyjemny?

Staje się tak za sprawa karmienia ponieważ zmienia się poziom hormonów, przede wszystkim estrogenów, co wywołuje suchość w pochwie. W tym czasie można sobie pomóc stosując lubrykanty. Trzeba dać czas naszemu organizmowi na odzyskanie równowagi po ciąży i porodzie.

Jestem w pierwszym trymestrze ciąży i ciągle chce mi się spać czy mam się martwić?

W  I trymestrze ciąży może się pojawić  zmęczenie i senność. Spowodowane jest to zmianami hormonalnymi jakie zachodzą w twoim organizmie i jest to normalny stan w ciąży, może się to powtórzyć w III trymestrze. Warto jednak zgłosić ten objaw lekarzowi z ponieważ może to być też objaw choroby –anemii, zaburzeń tarczycy czy cukrzycy ciężarnych. 

Jak dbać o higienę krocza po porodzie?

Pielęgnacja krocza po porodzie jest bardzo ważna, podpaski powinniśmy zmieniać co 4-5 godzin. Powinniśmy także zapewnić dopływ powietrza ponieważ pozwala to na szybsze gojenie się rany po nacięciu krocza. Po oddaniu moczu lub kału powinno się podcierać od przodu w kierunku odbytu, żeby uniknąć zakażenia pochwy lub rany. Po wizycie w toalecie przemyj krocze środkiem antyseptycznym lub szarym mydłem, aby utrzymać krocze w czystości. Jeśli z okolicy krocza będziesz czuła nieprzyjemny zapach, okolica krocza będzie zaczerwieniona, powinnaś jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Kiedy zgłosić się do lekarza jeśli test ciążowy wyszedł pozytywnie?
Najlepszy czas aby pojawić się w gabinecie w celu potwierdzenia ciąży wypada na ok. 7-8 tydzień od terminu ostatniej miesiączki. Wizyta w tym czasie pozwala już na zrobienie USG i sprawdzenie czy bije serce dziecka oraz zmierzenie jego długości. Lekarz będzie mógł założyć kartę ciąży oraz zlecić bania krwi.
Kiedy poinformować pracodawcę o tym, że jestem w ciąży?
Nie ma przepisu, który mówił by o tym by powiadomić pracodawcę w określonym czasie. Kiedy to zrobisz zależy od Ciebie . Pamiętaj, żeby robić to w sposób formalny, czyli dostarczyć do działu kadr a zaświadczenie wydane od lekarza ginekologa.
Mając na uwadze wielkość główki przy porodzie czy moja pochwa wróci do normy?

Oczywiście, że tak. Podczas porodu dochodzi do sporego rozciągnięcia, jednak po porodzie powraca do normalnego rozmiaru. Pochwa posiada pamięć mięśniowa, dlatego warto wykonywać ćwiczenia, żeby wzmocnić mięśnie Kegla.

Naszemu dziecku nie zawsze się odbija czy to dobrze czy źle?

Nie zawsze po jedzeniu dziecku musi się odbić. U dzieci, które jedzą powoli zdarza się, że się nie odbija. Jednak u dzieci jedzących łapczywie wraz z pokarmem połykają również pęcherzyki powietrza dlatego musi się ulotnić w postaci odbicia, aby dziecka nie bolał brzuszek.

Skąd wiemy, że jesteśmy w terminie porodu?
Filologiczny poród odbywa się między 37 tygodniem a 42 tygodniem trwania ciąży. Dlatego też nas maluszek ma aż 5 tygodni , aby urodzić się „w terminie”.
U mojego synka często występuje czkawka. Czy można temu jakoś zaradzić?

U małych dzieci często występuje czkawka, może ona trwać nawet do 20 min., a czasem i dłużej. Dla małych dzieci nie jest to jednak dyskomfort im po prostu czkawka nie przeszkadza.

Czkawka pojawia się w momencie nagromadzenia się powietrza i gwałtownym skurczom przepony.  U niektórych dzieci czkawka może wystąpić, gdy jest im zimno. Przykrycie lub cieplejszy ubiór powinny rozwiązać problem. Również można przystawić dziecko do piersi.

W czasie ciąży można pracować przy komputerze?
Badania nie wykazały szkodliwości promieniowania elektromagnetycznego takich urządzeń jak telefon komórkowy, kuchenka mikrofalowa czy komputer na dziecko. Jednak radziła bym aby nie przebywać przy komputerze dłużej niż 4 godzin dziennie.
W ciąży często łapię infekcje grzybicze, czy mam problem z higieną?
Jest to temat bardzo krepujący i od razu nasuwa nam myśl o złej higienie. Jednak w ciąży nawracające infekcje to częsty problem. Dzieje się tak ponieważ błona śluzowa okolic intymnych się zmienia w okresie ciąży przez co pochwa jest bardziej narażona na wnikanie szkodliwych bakterii. Takie infekcje trzeba leczyć ,lekarz ginekolog wie dlaczego tak się dzieje i nie czujmy skrępowania przed wizytą.
Warto zapisać się na zajęcia do szkoły rodzenia?
Jak najbardziej w szczególności przed pierwszym porodem w swoim życiu. Zajęcia prowadzone są przez położne ,ale tak że są spotkania z lekarzem neonatologiem oraz ginekologiem . Takie zajęcia na szkole rodzenia przygotowują nas do porodu, a także do opieki nad naszym dzieckiem. Na zajęcia do szkoły rodzenia najlepiej zapisać się pod koniec II trymestru (28-32 tydzień ciąży).
Zaważyłam, że w ciąży nasiliła mi się ilość gazów oraz pojawiła się niestrawność czy jest to normalne?

W czasie ciąży zachodzą spore zmiany hormonalne, które mają też wpływ na pracę układu trawiennego, spowalniając jego pracę. Dlatego wiąże się to z pojawieniem przykrych dolegliwości takich jak nudności, gazy czy wzdęcia.  U większości kobiet pojawiają się one już w I trymestrze ciąży.


Masz pytania, na które nie znalazłaś tu odpowiedzi?

© Mama i Dziecko pod Parasolem. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Stworzone z ❤ przez e-Łysogóry.