• Start
  • Blog
  • Jak właściwie przygotować się do ciąży?
Jak przygotować się do ciąży

Jak właściwie przygotować się do ciąży?

Właściwe przygotowanie się do ciąży zarówno pod względem psychicznym jak i fizycznym przez przyszłą mamę jest niezwykle ważne. W tym wpisie chcę zwrócić Waszą uwagę na to jak przygotować swoje ciało, aby w okresie ciąży dziecko mogło się w nim bezpiecznie rozwijać, a Wy czuły się pięknie i zdrowo. Każda przyszła mama różni się od siebie sposobem życia, postrzeganiem świata czy też nawykami żywieniowymi, które w okresie ciąży są niezwykle ważne dla kobiety oraz jej dziecka. Oto kilka rzeczy, na które trzeba i warto zwracać uwagę, gdy mysli się o porodzie i chce się przeżyć ten czas w spokoju ograniczając stres do minimum.

Ważne jest, aby w naszej diecie zacząć stosować kwas foliowy ponieważ nasze dziecko będzie potrzebowało tego do prawidłowego rozwoju układu nerwowego (cewa nerwowa). Głównym źródłem kwasu foliowego w pokarmach są surowe warzywa, szczególnie zielone np.: brokuł, brukselka, sałata, szpinak, szparagi, kapusta włoska. Ponad to ważne w diecie są rośliny strączkowe, pełne ziarna zbóż, a także owoce cytrusowe. Jednak nawet optymalna dieta nie zaopatrzy naszego organizmu we właściwą ilość kwasu foliowego. Dlatego warto już kilka miesięcy (ok. 6 miesięcy) przed zajściem w ciąże stosować kwas foliowy codziennie w postaci jednoskładnikowej lub w preparatach wielowitaminowych, rekomendowana dawka to 400 ug (mikrogramów) na dobę.

Kolejna bardzo ważna rzecz jaką warto zrobić przed zajściem w ciążę to wizyta u stomatologa.

Dlaczego to jest tak ważne? Niezadbana jama ustna poważnie może zaszkodzić nienarodzonemu maluszkowi. Dużym niebezpieczeństwem dla naszego malca jest próchnica, może ona doprowadzić do poronienia lub porodu przedwczesnego. Dlatego powinniśmy wszystkie ubytki wyleczyć jeszcze przed poczęciem, a jeśli w ciąży ząb będzie wymagał interwencji stomatologicznej to powinniśmy jak najszybciej się zgłosić  do dentysty.

Tarczyca a ciąża?

Zanim zajdziemy w ciąże należałoby zbadać też funkcjonowanie tarczycy. Obecnie jest bardzo dużo kobiet zmagających się z niedoczynnością tarczycy. Prawidłowe funkcjonowanie tarczycy –poprawia rozwój dziecka jak również zmniejsza ryzyko powikłań w ciąży.

Jakie badania warto wykonać przed ciążą? 

Planując ciąże wskazane jest także wykonanie cytologii jako profilaktyki raka szyjki macicy oraz zbadać profilaktycznie piersi (wykonać USG piersi ewentualnie Mammografię).

Jak odżywiać się podczas ciąży?

Zachodząc w ciąże kobiety powinny zwrócić uwagę na sposób swojego odżywiania. Jako młode mamy powinniście stosować zdrową zbilansowaną dietę. Nie chodzi o to by całkowicie rezygnować z rzeczy, które lubimy jednak warto mieć na uwadze co jemy i jakie produkty wybieramy. Postarajmy się unikać produktów wysoko przetworzonych czyli takich, które posiadają duże ilości białego cukru, mąki czy takich które posiadają wiele konserwantów. Postarajmy się, aby naszą dietę wzbogacić o warzywa, owoce z naszej strefy klimatycznej, nie zapominając o tym, że zdrowa dieta to taka, która jest bogata w kasy omega-3, a te znajdziemy w rybach.

Ciąża a kondycja fizyczna

Popracuj nad swoją kondycją fizyczną – wybierz taki rodzaj ruchu, który będzie sprawiał Ci przyjemność, a może uda Ci się namówić swojego partnera do wspólnego sportu np.:  wycieczki rowerowe, spacery czy wspólne pływanie na basenie.

Wpływ używek na ciążę i zdrowie

Jeśli TY czy Twój partner stosujecie używki – papierosy, alkohol, narkotyki  trzeba z nich natychmiast zrezygnować, ponieważ substancje te nie tylko mają wpływ na Ciebie czy dziecko, ale również na zdolność prokreacyjną partnera czyli jakość jego nasienia.

POMOC PODCZAS CIĄŻY I PORODU.

Planując zajście w ciąże lub będąc już w stanie błogosławionym warto poszukać położnej, która będzie sprawować opiekę nad Tobą w tym szczególnym czasie jakim jest planowanie ciąży, ciąża, a także macierzyństwo. Ważne, aby był to ktoś komu ufasz, kto podziela Twój sposób myślenia na temat ciąży i porodu ale przede wszystkim posiada wiedzę, kompetencję, doświadczenie i podejście, które ułatwią Ci przejście przez ciążę, poród oraz pierwsze tygodnie z narodzonym dzieckiem. 

Ciąża, Przygotowanie do ciąży

© Mama i Dziecko pod Parasolem. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Stworzone z ❤ przez e-Łysogóry.