Poród w Kielcach

Poród - co za sobą niesie?

Ciąża jest wyjątkowym okresem dla każdej z nas. Kolejne dni zbliżające nas do powitania dziecka są równie niepowtarzalne. Przez ten okres w naszym ciele zachodzi dużo zmian, a co za tym idzie w naszych głowach rodzi się wiele pytań i niepewności – dlatego jestem tu i oferuję swoją pomoc, aby okres ciąży stał się dla Was spokojnym czasem na przygotowanie się do porodu i macierzyństwa. Jeśli po raz pierwszy oczekujesz przyjścia dziecka na świat to tak naprawdę nie wiesz czego masz się spodziewać. Często koleżanki, mamy, ciocie czy babcie opowiadają nam o swoich porodach nie rzadko poród demonizując przez co w Was rodzi się strach, a nawet lęk przed porodem. Niepotrzebnie. 

Poród sam w sobie to niesamowite przeżycie, podczas którego na świat przychodzi  Wasze cudowne dziecko, na które tak czekaliście. Dzień porodu jest dniem, w którym możemy nareszcie wziąć w ramiona maleństwo, dotknąć, pogłaskać oraz otulić miłością i troską. W tym poście opowiem Wam:

Co może nas zaskoczyć podczas porodu?

Jako pierwsza największą Waszą obawą jest BÓL, chociaż każda z nas ma inny próg odczuwania bólu to nie możemy zapominać, że każda z nas ma prawo do przeżywania porodu inaczej. Na to jak przeżywamy poród ma wpływ wiele czynników takich jak: próg bólowy dla danej osoby, aktualny stan zdrowia, samopoczucie, nastawienie czy nawet możliwość bycia razem z bliską osobą – która daje nam poczucie bezpieczeństwa, troski, wsparcia  i co najważniejsze miłość. W dzisiejszych czasach na Bloku Porodowym mamy wiele metod łagodzenia bólu porodowego od pozycji wertykalnych po znieczulenie zewnątrzoponowe (ZOP). Dobra wiadomość jest taka, że bólu porodowego długo się nie pamięta .W naszej pamięci pozostaje tylko mglisty obraz tego jaki towarzyszył nam ból przy narodzinach dziecka.

Czy pierwsze dziecko rodzi się dużej?

Tak naprawdę nie ma reguły na długość trwania porodu. Nieraz w moim zawodzie spotkałam się z tym, że kobieta rodząca pierwsze dziecko rodziła szybciej niż kobiety, które rodzą kolejne dziecko. Dzieje się tak ponieważ możesz nie odczuwać pierwszych skurczy, a nawet je przespać, a gdy orientujesz się, że coś się zaczyna dziać to najczęściej spokojnie zaczynasz się szykować. Bierzesz prysznic, ubierasz się, zabierasz torbę i jedziesz do szpitala. Na izbie przyjęć okazuje się, że szybko trzeba Cię przetransportować na Sale Porodową, a po niedługiej chwili w ramionach tulisz już swoje maleństwo.

Nacięcie krocza będzie bolało?

Jeśli będzie wykonane prawidłowo na szczycie skurczu przez położna to nie powinniście poczuć żadnego bólu. Musicie jednak wiedzieć, że oprócz pracy położnej bardzo, ale to bardzo ważna jest Wasza współpraca z nami – położną i lekarzem.

Poród to tak naprawdę doświadczenie, którego nie da się kontrolować, jest to przeżycie, któremu trzeba się poddać aby na świat mogło przyjść dziecko – nowe życie- na które czkaliśmy długi czas. Pewne czynności przy fazie parcia są często po za naszą świadomością jak np. krzyk. W czasie II okresu porodu kiedy skurcze stają się intensywne, a uczucie parcia sprawia, że ciężko nam zapanować nad ciałem to właśnie krzyk w tym momencie sprawia nam ulgę i jest normalnym objawem toczącego się porodu.

Kiedy przyjdzie moment urodzenia dziecka odczuwamy ogromną ulgę. Ulgę tę potęguje fakt, że możemy w końcu przytulić nasze maleństwo – wtedy w naszym ciele zaczynają wydzielać się endorfiny (hormon szczęścia), które wprowadzają nas w stan błogostanu.

Poród, Ciąża, Pierwsze dziecko, Położna z Kielc

© Mama i Dziecko pod Parasolem. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Stworzone z ❤ przez e-Łysogóry.