• Start
  • Blog
  • W oczekiwaniu na pierwsze ruchy dziecka
W oczekiwaniu na pierwsze ruchy dziecka

W oczekiwaniu na pierwsze ruchy dziecka

Podczas życia płodowego naszego dziecka dzieje się wiele ważnych etapów. Jednym z nich jest odczuwanie jego ruchów. Pierwsze wyczuwalne ruchy droga mamo możesz odczuwać około 20 tygodnia trwania ciąży ,jeśli jest to Twoje pierwsze dziecko, a jeśli kolejne to już w 18, a nawet 16 tygodniu ciąży. Na to kiedy będziemy odczuwać ruchy dziecka ma też wpływ ilość tkanki tłuszczowej w naszym organizmie, szczuplejsze mamy możliwe, że szybciej doświadczą ruchów dziecka w swoim łonie. Wpływ na to także może mieć łożysko, jeśli będzie się znajdowało na tylnej ścianie macicy prędzej wyczujesz ruchy dziecka. Jednak największy wpływ na to kiedy odczujesz ruchy ma samo dziecko, które nie przejmuje się rekomendacjami terminów. Dlatego dla jednych mam może to być nawet w 15 tygodniu ciąży, a u innych około 22 tygodnia.

Jeśli do 22 tygodnia ciąży przyszła mama nie poczuje ruchów dziecka, warto w tej sytuacji udać się do lekarza w celu kontroli poprzez wykonanie badania USG. Pamiętaj jednak, że to nie musi o niczym niebezpiecznym świadczyć, ponieważ przyszłej mamie często trudno jest zdefiniować pierwsze ruchy dziecka. Mamy często opisują je jako muśnięcia, mrowienie, bulgotanie czy też wolne lub szybsze delikatne głaskanie od wewnątrz. Patrząc na statystyki okazuje się, że dziecko wykonuje od 50 do nawet 1000 ruchów dziennie. Często w rozmowach z Wami mówicie, że Wasze dziecko jest bardzo aktywne w godzinach nocnych i istotnie możecie mieć takie odczucia jednak spowodowane jest to najczęściej tym, że odpoczywając bardziej skupiasz się na dziecku i lepiej odczuwasz jego ruchy.

Warto jest zapoznać się z trybem życia swojego dziecka-zwrócić uwagę, kiedy jest ono bardziej aktywne np. czy aktywność wzrasta po jedzeniu lub o jakieś konkretnej porze dnia. Da Ci to możliwość reakcji w momencie, kiedy pojawią się potencjalne nieprawidłowości czy dziwne zachowania dziecka lub ich brak. Nie zapominaj, że każde dziecko jest inne i funkcjonuje na swój sposób.                       

Istotną kwestią w życiu płodowym dziecka jest Twoje samopoczucie. Odczuwanie przez Ciebie stresu, radości, smutku czy też innych uczuć ma bardzo duży wpływ na Twoje dziecko. Dlatego bardzo ważne jest zachowanie dobrego samopoczucia w związku z czym unikanie nerwowych jak i stresowych sytuacji.

Czas wzmożonej aktywności ruchowej płodu w brzuchu wzrasta pomiędzy 24, a 28 tygodniem życia płodowego. Dziecko jest już wtedy na tyle spore, że mama na pewno poczuje jego ruchy, a z drugiej strony jest jeszcze na tyle mały, że ma odpowiednią ilość miejsca na dowolne akrobacje w Twoim brzuchu. Zmiany zajdą dopiero około 35 tygodnia ciąży, ruchy staną się rzadsze oraz słabiej odczuwalne. Dzieje się tak ponieważ dziecko staje się coraz większe, a co za tym idzie jego przestrzeń w brzuchu się zmniejsza.

Jeśli potrzebujesz porady lub masz dodatkowe pytania koniecznie skontaktuj się ze mną. Ciąża to wspaniały, lecz także trudny okres w życiu każdej z nas więc warto jest zadawać pytania i szukać odpowiedzi. Chętnie odpowiem na Twoje pytania, a jeśli będziesz potrzebowała stałej opieki podczas ciąży, porodu oraz w pierwszych miesiącach po nim z przyjemnością przedstawię Ci moją ofertę. Zapraszam do kontaktu

Ciąża, Mama i Dziecko pod Parasolem, Pierwsze ruchy dziecka, Dziecko w drodze

© Mama i Dziecko pod Parasolem. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Stworzone z ❤ przez e-Łysogóry.