• Start
  • Blog
  • Ciekawostki z życia łonowego dziecka
Ciekawostki z życia łonowego dziecka

Ciekawostki z życia łonowego dziecka

Zmysły dziecka rozwijają się już w trakcie życia płodowego dzięki czemu pomagają poznawać oraz radzić sobie z otoczeniem po porodzie-staje się to dla niego bardziej zrozumiałe ponieważ wiele rzeczy poznał już w brzuchu mamy. Postaram się to Wam przybliżyć :

Smak i zapach

Zapach u dziecka zaczyna się wykształcać około 12 tygodnia, natomiast około 21 tygodnia na języku dziecka wykształcają się kubki smakowe, dzięki czemu wyraźnie rozróżnia smaki i jest to niezmiernie ważna umiejętność dla dziecka. Dzięki temu po porodzie maluch rozpoznaje Twój zapach oraz smak Twojego pokarmu. Dzieje się tak za sprawą płynu owodniowego. Według naukowców płyn owodniowy ma smak i zapach zjadanych przez mamę produktów. Zauważono, że gdy do płynu dostanie się gorzki produkt dziecko rzadziej go połyka, a jeśli coś maluchowi posmakuje wtedy w bardzo szybkim tempie połyka bardzo dużą ilość płynu owodniowego, co może spowodować czkawkę u dziecka. Wyraziste i ostre smaki takie jak np. chili czy czosnek dziecko może czuć całą dobę, a nawet i dużej. Połykanie płynu owodniowego jest też bardzo dobrym treningiem dla układu pokarmowego i wydalniczego.

Dotyk

Już w 11 tygodniu nasz maluch zaczyna poznawać otaczający go świat za pomocą dłoni, ponieważ pojawia się w nich czucie. Wtedy też zaczynają się zabawy pępowiną, chwytanie jej, dotykanie, odbijanie się. W tym okresie dziecko układa już rączki w piąstki, liże je oraz wkłada je do buzi.

Od 14 tygodnia dziecko staje się wrażliwe na dotyk, w tym czasie najwrażliwsza cześć to twarz- usta, policzki oraz czoło. Co ciekawe w okolicy czubka i boków głowy czucie jest najsłabsze, a wiąże się to z tym, iż miejsca te są najbardziej narażone na ból oraz ucisk w czasie porodu

Jeszcze nie widzi, a reaguje.

Dziecko w szesnastym tygodniu życia zaczyna reagować na światło. Jego powieki są jeszcze zamknięte, otwierać zaczyna dopiero około 28 tygodnia, jednak i wtedy jeszcze niewiele widzi. Dlatego tym bardziej fascynujący staje się fakt wyraźnej reakcji malucha na światło. W łatwy sposób możesz to sama sprawdzić za pomocą latarki, która przyłożysz do swojego brzucha. Reakcja dziecka będzie wręcz natychmiastowa i od razu zauważysz wzrost aktywności dziecka poprzez wiercenie i pobudzenie.

Mamusiu, ja wszystko słyszę.

Dziecko naprawdę wszystko słyszy choć wydawać by się mogło, że tak nie jest. Maluch słyszy nawet przepływ krwi przez żyły czy tętnice oraz tak ważne dźwięki jak bicie Twojego serca czy głos Twój oraz taty.

Zapamiętują je i rozpoznają po urodzeniu, dzięki czemu zapewnia im to poczucie bezpieczeństwa.

Nas dwoje w jednym brzuszku

Bardzo ciekawej obserwacji dokonali naukowcy, a jest to związane z  aktywnością bliźniąt w okresie życia płodowego. Właśnie wtedy zaczyna powstawać między rodzeństwem bardzo silna więź, która kształtuje się poprzez odkrywanie swojego ciała, a także ciała brata czy siostry.

Dzieci w brzuchu bardzo często dotykają się, całują, łapią za ręce, a także przytulają się.

 Czy to nie jest fantastyczne? Koniecznie podzielcie się swoimi wrażeniami i przeżyciami pod postem na moim Facebooku Mama i Dziecko Pod Parasolem.

Jeśli poszukujesz opieki podczas ciąży czy porodu zachęcam do kontaktu ze mną. Przedstawię Ci moją ofertę i postaram się dopasować ją do Twoich potrzeb. 
Kontakt

Ciąża, Mama i Dziecko pod Parasolem, Przed porodem

© Mama i Dziecko pod Parasolem. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Stworzone z ❤ przez e-Łysogóry.