• Start
  • Blog
  • Przyjęcie ciężarnej do szpitala - krok po kroku
Poród Kielce przyjęcie do szpitala

Przyjęcie ciężarnej do szpitala - krok po kroku

Podczas rozmów, które prowadzę z Wami w szpitalu, gabinecie czy na zajęciach w szkole rodzenia słyszę jak często czujecie się bezradne w momencie, kiedy lekarz wystawił skierowanie do szpitala czy zbliża się wyczekiwany termin porodu. Fala pytań krążących w waszych głowach nie daje Wam spokoju – Gdzie się udać? Czy potrzebne jest mi skierowanie? Co będzie mi potrzebne w szpitalu? Dlatego pragnę wyjść Wam na przeciw i opisać drogę krok po kroku. 

SKIEROWANIE DO SZPITALA

Będąc na wizycie kontrolnej u swojego lekarza może zdarzyć się taka sytuacja, że lekarz wystawi skierowanie w celu dokładniejszej diagnostyki lub obserwacji ponieważ coś w wyniku badań mogło go zaniepokoić. Pamiętajmy, że  tu nie chodzi o to by Was straszyć, a o to by zatroszczyć się o zdrowie oraz bezpieczeństwo Twoje i dziecka, które nosisz pod sercem. Lekarz może także wystawić skierowanie w momencie, kiedy nadszedł termin porodu, a czynności porodowej niema. Tak naprawdę powodów do wystawienia skierowania jest wiele.

Na skierowaniu lekarz powinien napisać jaka jest przyczyna skierowania do szpitala oraz do jakiej placówki Cię kieruje. Ważne jest także uwzględnienie jakiego stopnia referencyjności powinien być szpital w danej sytuacji. Co to oznacza? Otóż jeśli jesteś np. w 31 tygodniu ciąży i zagraża Tobie poród przedwczesny to lekarz nie może wystawić skierowania do szpitala pierwszego stopnia (co oznacza najniższego – podstawowej opieki) tylko do drugiego lub trzeciego stopnia czyli szpitala specjalistycznego. Szczególną uwagę musimy zwrócić również na pilność danego przypadku. Jeśli czujesz ból w dolnym odcinku brzucha, który narasta, a do terminu porodu jeszcze dużo czasu to nie czekaj aż ból będzie tak mocny i ciężki do wytrzymania bo np. chcesz pojechać do domu spakować torbę i wziąć kąpiel, tylko jedź natychmiast do szpitala, do którego skierował Cię lekarz. Jeśli jednak potrzebna jest szersza diagnostyka to zostanie ustalony dla Ciebie termin, w którym masz się zgłosić do szpitala.

No dobrze, a co robimy w chwili, gdy coś dzieje się nagle, a Ty nie masz skierowania? Szpital to miejsce, które jest otwarte całodobowo i nie działa tylko na wyznaczone terminy. W sytuacji, kiedy coś Cię niepokoi – np.: kiedy czujesz, że ruchy dziecka są rzadkie ( w okolicy terminu porodu powinno ich być przynajmniej 10 na godzinę),  podejrzewasz, że odpływają wody płodowe, czy krwawisz z dróg rodnych albo źle się czujesz – jedziesz do szpitala bez żadnego skierowania.

JESTEŚMY PRZED WEJŚCIEM DO SZPITALA - CO DALEJ?

Pracując na Bloku Porodowym często zdarzały się sytuacje, gdy zaczęła się czynność porodowa czy odpłynęły wody płodowe, a Wy w momencie sytuacji stresowej przychodzicie wprost na Blok Porodowy. Dla mnie jest to zrozumiałe ponieważ szukacie pomocy oraz poczucia bezpieczeństwa. Jednak każdy szpital ma swoje procedury postępowania i w momencie wejścia do szpitala najpierw kierujemy się na Izbę Przyjęć lub Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR). Tam położna lub pielęgniarka pyta Was o przyczynę zgłoszenia się do szpitala, po czym informuje lekarza,  ponieważ to on decyduje o przyjęciu do szpitala. Jeśli lekarz podejmie decyzję o przyjęciu na oddział, położna zakłada dokumentację – Historię Choroby, zbiera podstawowe informację oraz parametry. Po zbadaniu przez lekarza, obejrzenia oraz przeczytania ewentualnego skierowania, kieruje nas na oddział. Często jesteście zaskoczone, gdy zamiast na Blok Porodowy trafiacie na Oddział Obserwacyjny, bo w waszym odczuciu zaczął się właśnie poród. Jednak z położniczego punktu widzenia, są to skurcze przepowiadające i w tej sytuacji niema potrzeby by Cię kierować na Porodówkę.

JAK DŁUGO SIĘ CZEKA NA PRZYJĘCIE ?

Kobieta w ciąży niestety na SORze, jest takim samym pacjentem jak pozostali, w związku z czym obowiązuje tzw. Segregacja. Osoby z zagrożeniem zdrowia i życia przyjmowane są natychmiast. Te osoby, które nie wymagają natychmiastowej pomocy mogą oczekiwać od 10 do 120 min wg przepisów. W praktyce niestety ten czas jest dużo dłuższy. Oczywiste jest to, że rodząca z żywą czynnością porodową czy po odejściu wód płodowych nie będzie czekać tylko w trybie pilnym jest przyjmowana. Jednak u pacjentki, która jest przyjmowana w trybie planowym lub nie ma zagrożenia zdrowia lub życia czas oczekiwania na przyjęcie może się wydłużyć.

CO SIĘ DZIEJE KIEDY PRZYJDZIE CZAS TWOJEGO PRZYJĘCIA?

Tak, jak już pisałam wcześniej położna zakłada Historie Choroby - mierzy ciśnienie, wagę oraz wprowadza Wasze dane do systemu. W tym czasie Wy przygotowujecie się do wejścia na oddział czyli zakładacie piżamę, szlafrok oraz zmieniacie obuwie. Gdy już lekarz zajmie się z Tobą, zada Ci dużo pytań. Część podstawowych jak np.: kiedy była ostatnia miesiączka - mimo wszystko wielu kobietą sprawia to problem. Zdajemy sobie sprawę, że było to dawno, ale jednak ta data w przebiegu ciąży jest bardzo ważna. Lekarz sprawdzi wyniki badań, USG oraz przeczyta skierowanie od lekarza prowadzącego, jeśli takowe jest. Na podstawie tych wszystkich informacji, które od Was uzyska oraz dodatkowych badań, lekarz podejmie decyzję czy przyjęcie jest pilne czy też nie i musimy działać szybko.

JESTEŚ PRZYJĘTA. CO DALEJ?

Od tej chwili jesteś pacjentką szpitala (podpisałaś dokument, w którym zgadzasz się na hospitalizację) i od tego momentu zostajesz pod opieką personelu medycznego. W związku z czym Izby Przyjęć nie możesz opuścić sama. To osoba z personelu medycznego zaprowadzi Cię na oddział. Pamiętaj, że Ty sama nie możesz się tam udać.

WAŻNE KWESTIE PANUJĄCE NA ODDZIALE?

Nie denerwuj się jeśli na oddziale po raz kolejny zostaną Ci zadane te same pytanie, na które chwilę wcześniej odpowiadałaś na Izbie Przyjęć – każdy oddział prowadzi swoją dokumentację medyczną. Na oddziale znów zostaniesz poproszona o pokazanie dokumentów:

- Karta ciąży

- Grupa Krwi

- Wymaz z pochwy w kierunku paciorkowca czyli tzw. GBS.

- Wypisy ze szpitala jeśli w czasie ciąży byłaś już hospitalizowana.

- Jeśli leczysz się przewlekle lub przeszłaś jakieś leczenie warto także mieć dokumenty z przebiegu leczenia.

- Ważny jest też dokument o uznaniu ojcostwa w łonie jeśli nie jesteście w formalnym związku (w związku małżeńskim), a chcecie by dziecko dostało od razu nazwisko po ojcu. Ten dokument też daje pełne prawa do opieki nad dzieckiem. Przy braku takiego dokumentu dziecko zapisane jest na nazwisko mamy, co później można zmienić przy zapisie dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego i to tam też taki dokument można otrzymać - istotne jest to, że po taki dokument musicie wybrać się razem.

Kiedy dokumentacja medyczna zostanie uzupełniona zgodnie z wywiadem, wtedy zostaniesz podłączona pod zapis KTG w celu sprawdzenia dobrostanu dziecka. Po wykonaniu zapisu KTG lekarz zapoznaje się z nim i jeśli jest taka potrzeba wykonuje USG. W międzyczasie jest Ci przydzielone łóżko i zostajesz zapoznana z topografią szpitala.

Jeśli trafisz na Porodówkę to zostaniesz zbadana wewnętrznie nawet jeśli od ostatniego badania które wykonał lekarz minęła chwila. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ Twój poród będzie prowadziła położna i musi się ona zapoznać z Twoją sytuacją porodową, aby wiedzieć jaki jest postęp w porodzie.

Powinnaś wiedzieć, że zgłaszając się do szpitala w celu diagnostyki i będzie to piątek wieczór lub inny dzień weekendowy. W kolejny dzień pobytu powinnaś mieć wykonane wszystkie badania. Jeśli tak się nie stanie to się nie martw, ponieważ niektóre badania mogą być przesunięte na poniedziałek.  W  każdym szpitalu weekend jest trybem dyżurowym i lekarze zajmują się pilnymi przypadkami. Planowanie diagnostyczne oraz opracowanie planu leczenia czy konsultacje specjalistyczne odbywają się najczęściej od poniedziałku do piątku, kiedy to personelu jest więcej oraz kiedy obecny jest ordynator .

Pamiętaj, aby na własną rękę nie opuszczać oddziału. Jeśli chcesz to zrobić personel z tego oddziału musi być o tym poinformowany. W każdym momencie możesz potrzebować pomocy czy to na korytarzu, czy w bufecie i nikt nie będzie wiedział kim jesteś i co Ci dolega. Jeśli  wcześniej przekażesz informację na swoim oddziale, gdzie się udajesz to łatwiej będzie nam reagować i nieść pomoc.

Jeśli masz pytania lub potrzebujesz porady, zapraszam do kontaktu ze mną przez WhatsAppa oraz Messengera. Do usłyszenia ?

Poród, Przygotowanie do porodu, Szpital, Przyjęcie do szpitala

© Mama i Dziecko pod Parasolem. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Stworzone z ❤ przez e-Łysogóry.