• Start
  • Blog
  • Kontakt skóra do skóry - czyli naturalna szczepionka, którą dajesz swojemu dziecku tuż po porodzie
Kontakt skóra do skóry - naturalna szczepionka dla Twojego dziecka

Kontakt skóra do skóry - czyli naturalna szczepionka, którą dajesz swojemu dziecku tuż po porodzie

Zaraz po narodzinach Twojego dziecka kładziemy je na Twoim brzuchu w ten sposób zapewniając wam pierwsze spotkanie, ale czy tylko dlatego? Korzyści wynikających z kontaktu „skóra do skóry” jest bardzo dużo. Dlatego staramy się, aby ten kontakt zaczął się jak najszybciej. Dając też w ten sposób możliwość usłyszenia bicia Twego serca, dźwięk który tak dobrze zna i daje mu poczucie bezpieczeństwa. Dla dziecka przyjście na świat jest ciężką drogą na końcu, której spotyka wiele nowych bodźców (zmiana temperatury, odgłosy, światło, dotyk) i w tym momencie najbardziej potrzebuje ciepła Twojego ciała, głosu i delikatnego dotyku. Dla was to też jest bardzo ważna chwila ponieważ w tym momencie dostajecie duży zastrzyk hormonów szczęścia. Stajecie się radosne, wstępują w was nowe siły, nie możecie się napatrzeć na swoje dziecko.

Kontakt „skóra do skóry” powinien trwać nieprzerwanie 2 godziny od momentu narodzin jeśli dziecko urodziło się o czasie i jego stan na to pozwala. Noworodki rożnie się zachowują.  Jedne plączą (chociaż będąc u mamy zaraz się uspokajają ) inne za to przysypiają lub próbują otwierać oczy ciekawe świata.

Kiedy dziecko znajduje się na naszym brzuchu dając mu trochę swobody możemy zaobserwować jak samo szuka naszej piersi aby przystąpić do pierwszego karmienia. Na początku może mu to wychodzić nieporadnie. Jednak nie poddaje się i w końcu uda mu się złapać i przystępuje do ssania. Często same intuicyjnie próbujecie przystawiać malca do piersi lub pomaga wam w tym położna.

W tytule użyłam sformułowania „naturalna szczepionka”- dlaczego?

Ponieważ dziecko przebywając na Twoim brzuchu kolonizuje się z Twoją florą bakteryjną co chroni je i zabezpiecza przed florą bakteryjna szpitala. Dodatkowo przy pierwszym karmieniu dziecko otrzymuje od Ciebie pokarm nazywany siarą-gęsty, żółty płyn, znajdujący się w piersi  zanim pojawi się mleko właściwe. Siara posiada przeciwciała, chroniące dziecko przed bakteriami chorobotwórczymi.  

Dobrze, a co z mamami i ich dziećmi jeśli poród zakończył się cięciem cesarskim lub były wskazania do wykonania cięcia cesarskiego?

Na Sali operacyjnej nie ma takiej możliwości, aby kontakt trwał dwie godziny. Częściej jest to tylko kontakt chwilowy jeśli są takowe możliwości. Jednak jeśli chcemy żeby dziecko było kangurowane to rolę tę może przejąć tata. Wystarczy taką chęć zgłosić personelowi oddziału neonatologicznego.

Narodziny dziecka, Pierwsze chwile z dzieckiem, Mama i dziecko, Skóra do Skóry, Po porodzie

© Mama i Dziecko pod Parasolem. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Stworzone z ❤ przez e-Łysogóry.