• Start
  • Blog
  • GBS w ciąży - co to takiego? 
badanie GBS ciąża

GBS w ciąży - co to takiego? 

GBS jest PACIORKOWCEM z grupy B i znaleźć go możemy na skórze, w jamie ustnej, jelitach, a także w górnych drogach oddechowych i nie jest on groźny. Statystyki mówią, że co trzecia osoba jest jego nosicielem. Skoro według statystyk nie jest groźny to po co jest pobierany jest wymaz w kierunku przeprowadzenia badań GBS u kobiet w ciąży?

 

Przeprowadzenie badania GBS jest konieczne ponieważ będąc w ciąży staje się on niebezpieczny dla dziecka i dlatego wykonywane są te testy, aby można było zastosować profilaktykę przeciw zakażeniu. Paciorkowiec może również zagnieździć się w odbycie, a to już niedaleka droga do pochwy i idąc wyżej znajdzie się w macicy. Tam znajduje się dziecko, które jest w worku owodniowym wypełnionym wodami płodowymi. Bakteria ta może wywołać stan zapalny, który w konsekwencji może doprowadzić do przedwczesnego pęknięcia błon płodowych i co za tym idzie doprowadzić do przedwczesnego porodu. Może również stanowić bezpośrednie zagrożenie dla dziecka. Jednak nie każde zakażenie mama może przenieść na swoje dziecko. Przebywając w macicy malec nabywa przeciwciała, które chronią go przed infekcją. Jednak nie daje  nam to pewnej gwarancji w szczególności jeśli urodzi się dziecko przedwcześnie, gdyż niema ono wtedy w pełni wykształconej odporności. Dlatego tak istotna jest profilaktyka w kierunku GBS, badanie to najlepiej wykonać pomiędzy 33, a 37 tygodniem ciąży. Wynik takiego badania może być dwojaki czyli dodatni-jestem nosicielem lub ujemny - nie jestem nosicielem.

W jaki sposób przygotować się do badania?

Badanie to nie wymaga specjalnego przygotowania. Jedynie na kilka dni przed badaniem nie stosować żadnych leków dopochwowych i zachować wstrzemięźliwość przynajmniej jedną dobę. W gabinecie lekarskim lub w szpitalu lekarz pobiera wymaz. Wynik można odebrać od 5 do 10 dnia od oddania do laboratorium. Ważne jest, aby wynik ten mieć przy sobie kiedy będziemy jechać do szpitala w związku z porodem. Leczenie polega na dożylnym podaniu antybiotyku z grupy penicylin najlepiej przed porodem. Postępowanie jest takie ponieważ po zaprzestaniu podawania leku Streptococcus agalactiae szybko się namnaża ponownie. W związku z tym wcześniejsze podawanie antybiotyku nie przyniosło by rezultatu.  

Ciąża, Położna z Kielc, Mama i Dziecko pod Parasolem, Badania w ciąży

© Mama i Dziecko pod Parasolem. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Stworzone z ❤ przez e-Łysogóry.